A tervezési helyszín Budapest, III. kerület (Arany-hegy). Déli lankáin korábban még bolgárkertészet is működött. Az infrastruktúra fejlődésével a terület felértékelődött; manapság inkább ingatlanfejlesztésektől hangos.
Megbízóink biztosították számunkra a koncepciótervet. Ezt a tervet kellett úgy továbbdolgoznunk, hogy az megfeleljen az Országos Településrendezési és Építési Követelmények 253/1997. (XII. 20.) Korm. rend. (OTÉK), valamint Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) előírásainak.
Koncepció
Kihívást jelentett az Építtető által megálmodott ház összehangolása a HÉSZ előírásaival. A beépítettség és a homlokzatmagasság maximális értékét a koncepció finomhangolásával tudtuk csak tartani.
A tervezés során elsősorban a panoráma érvényesítése és ház finom terepre illesztése volt a cél, hogy lehetőleg minden huzamos tartózkodásra szolgáló helyisége teraszkapcsolatos, benapozott legyen, gyönyörű kilátással a környező hegyekre.
A célt maradéktalanul teljesítettük, sőt a ház belső térkapcsolatai is impozánsak, érdekes átlátásokkal (emeleti galéria – nappali reláció). A ház külső megjelenésével kapcsolatos célok is teljesültek: a három szintes villaépület egymásba metsződő épülettömegei, anyaghasználata modern, nagyvonalú megjelenést sugároz. A ház finoman magára vonja a figyelmet.
Funkciók/ megvalósítás
Megbízóink egy élettel-teli, modern családi házat képzeltek el leendő otthonukként, kertkapcsolatos helyiségekkel. A tervezés megkezdésekor egy átfogó koncepció vázlatot is kaptunk. A kihívást az jelentette, hogy az Építtető elképzeléseire támaszkodó terv, milyen formai megoldásokkal képes megfelelni az építési övezetben megengedett maximális homlokzatmagasság értékének.
A ház földszintjén kapott helyet az összes publikus funkció. Ez a megérkezés szintje, így itt találjuk a garázst és az előteret is. Utóbbiból egyenesen a nappali – étkező – konyha 8 m széles üvegfalára látni. A ház bal oldalán kaptak helyet a kisebb méretű funkciók: egy dolgozószoba mellette vendég WC-vel, vendégszoba a hozzá tartozó gardróbbal, fürdővel. A felső szintek helyiségeiből különböző tájolású erkélyek-teraszok nyílnak zavartalan rálátással a Budai-hegyekre.
A ház érdekessége, hogy az alsó szintre kerültek a gyerekszobák és egy kisebb szülői háló. A szülői hálóhoz tartozik egy fürdőszoba zuhanyzóval. A gyerekszobákhoz tartozó fürdőszobába dupla mosdó, fürdőkád került. Az alaprajzi kialakítás lehetővé teszi az alsó szinten elhelyezett lakószobák közvetlen térkapcsolatát a nagyméretű pihenő terasszal, medencével.
A terek bevilágítására nagyméretű nyílászárókat terveztünk, többségük elektromos redőnnyel árnyékolható. Épületgépészet: a fűtés-hűtés hőszivattyú felhasználásával történik: padlófűtés, mennyezet hűtés kiépítésével. Ez esetben 100 métert meghaladó mélységű földhő szondákat alkalmaztak a geotermikus energia hasznosításához. A nappaliba egy kandalló is került. A családi ház tetőszerkezete napelemek fogadására alkalmas.
Az épület külső megjelenését a fehér-antracit színvilág határozza meg. A ház stílusa, valamint a tető alacsony hajlásszöge letisztult, modern megjelenésű, szürke színű, korcolt fémlemez fedést indokolt. A homlokzat bizonyos részeit szeletelt mészkőlapok teszik hangsúlyosabbá, általános felületeit homlokzati nemesvakolat felületképzéssel láttuk el.
Tervezés éve
2019
Tervező
Brósz Csaba Botond, Kovács Andor
Megbízó
Magánszemély
Szolgáltatás
Egyszerű bejelentési terv